SEGÍTSÉG
Vásárlás előtt
Elég régi autóm van. Mire számíthatok?
Az adatokat OBD-II porton keresztül gyűjtjük. Az OBD-II szabványt az Egyesült Állmokban 1996-tól tették kötelezővé, az Európai Unióban pedig a 2001-es modellévtől a benzines, és 2004-től a dízel újonnan gyártott autókban. Ha van az autódban OBD-II port (jellemzően a kormány alatt balra vagy középen, vagy a kesztyűtartó környékén, esetleg a jobb oldali ajtónál), akkor már biztosan tudunk útvonalat, lokációt, hirtelen fékezést és kanyart, rázkódást, koccanást monitorozni, a megtett kilométereket pusztán GPS alapon tanúsítani, és az autó akkumulátorának feszültségét akár távollétedben is nyomon követni. Ez már 25-28db adatpont, és ez a legrosszabb eset, tegyük fel, hogy egy 2004-es autó esetén ezekhez férünk hozzá. Ehhez képest egy 2017-2021 közötti autónál már 50 fölötti adattípust tudunk akár útközben 2 másodpercenként monitorozni, olyan részletekkel mint levegő és folyadékhőmérsékletek, nyomásértékek, pedálpozíció, fordulatszám, EGR értékek, motorterhelés.
Minél újabb a jármű 2004-2024 között, annál több részlet jelenik meg, de típusfüggő, hogy melyekhez férünk hozzá. Már a 2000-es évek végétől gyártott modelleknél megjelennek üzemanyagszint (%) vagy mennyiség (liter) adatok, az autós saját számítása a hatótávolságra (km), akár fogyasztásra, a motorhibalámpával megtett kilométerek száma, a hibakód-tároló törlésének ideje vagy távolsága, abszolút terhelés, motorterhelés, szívócsőnyomás, rövid távú tüzelőanyag-kiegyenlítés és hasonlók. Ezek pusztán azok az online adatok, amiket mi „állapotadatnak” nevezünk (PID: On-board diagnostics Parameter ID), és akár napi több ezerszer mérjük és rögzítjük az értékeit. Ezzel szemben a hibakódokat (DTC: Diagnostic Trouble Code) sokkal általánosabban tudjuk kiolvasni és értelmezni. Az általunk értelmezett 10.000 DTC hibakódból nagyjából a fele olyan kötelező és márkafüggetlenül sztenderd kód, amelyek támogatását elvárták már a 2000-es évek elején is, feltéve hogy a megfelelő szenzorokkal az autó rendelkezett. Az állapotértékek és a hibakódok között nagy különbség, hogy az állapotok folyamatosan mérhetőek, a hibakódok viszont leginkább nincsenek jelen, a hiányuk azt jelenti, hogy a meghibásodás nem érzékelhető, a megjelenésük pedig egy tünetet jelez, de azok pontos okát (mechanikus, rongálódás, szenzorhiba, elektromos hálózat hibája) viszont csak a szerviz tudja majd felderíteni. A Connectini Tanúsítványban összefoglaljuk minden egyes hibajelzés első megjelenését és törlésének időpontját. Bármilyen régi az autód, ha támogatja az OBD-II-t, akkor a hibakód megjelenéséről a Connectini segítségével előbb értesülsz, mint bármilyen szervizben vagy bármilyen manuális hibakód-olvasással. Mi akár több ezer alkalommal olvassuk ki a hibakódokat egy olyan napon, amikor mész az autóval, míg szerviz általi manuális kiolvasás jellemzően 1-3 évente egyszer történik, ha egyáltalán történik. Sokan csak akkor szembesülnek az autójuk hibajelzéseivel, amikor el szeretnék adni, és egy potenciális vevő megbíz egy szakértőt, aki kideríti, hogy már 1.5 éve koszos a részecskeszűrő, gyújtáskimaradás fordul elő, vagy hibás valamelyik szenzor. Nagy vonalakban, ha az a kérdésed, hogy hasznos-e számodra a Connectini, a válasz mindenképpen az, hogy igen. Az állapotértékekhez való hozzáférés azonban az idő előrehaladtával egyre részletesebb, aszerint hogy 5, 10, 15 vagy 20 éves a kocsid.
Támogatott autótípusok
Több ezer típusból tudunk részletesebb adatokat is kiolvasni, a támogatott autótípusok listáját itt találod: connectini-compatibility.pdf
Üzembe helyezés, használat
Hogyan aktiváljam a szolgáltatást?
Először párosítani kell a Connectini 2G/4G eszközt az applikációban, az autó hozzáadása gomb segítségével. Csak egyszer kell hozzáadnod – az eszközön lévő 2 db QR kód bármelyikével. A szolgáltatás aktiválásához a sikeres párosítást követően be kell dugni a Connectini 2G/4G eszközt az autód OBDII csatlakozójába. Az első bedugáskor olyan helyen parkolj, ahol biztosan van térerő. A legjobb ha a szabad ég alatt állsz. Álló motornál (gyújtás nélkül) dugd be a Connectini 2G/4G eszközt az autód OBDII csatlakozójába. Egyféleképpen lehet bedugni, nem ronthatod el. A bedugást követően várj kb. 1 percet, aztán indítsd el a motort, és használd az autódat a megszokott módon. A Connectini 2G/4G eszköz az autó használat megkezdésének első pár percében automatikusan letölti szervereinkről az autó gyártóspecifikus beállításait, ezt követően lesz elérhető a konkrét típusból kinyerhető adatok teljes köre.
Hol található az OBDII csatlakozó?
Jellemzően a kormány alatt balra vagy középen, vagy a kesztyűtartó környékén, esetleg a jobb oldali ajtónál találod, márkánként különböző helyen. Az alábbi, nem a Connectini által üzemeltetett weboldal a segítségedre lehet a megtalálásban: https://www.klavkarr.com/location-plug-connector-obd.php
Miért jelenik meg üzenet az autó kijelzőjén miután csatlakoztattam a Connectini 2G/4G eszközt? Elromlott az autó?
A Connectini 2G/4G eszköz nem avatkozik be az autó működésébe, ezért hibát nem okozhat. Egyes autógyártóknál előfordul, hogy az OBDII porthoz csatlakoztatott bármilyen eszköz esetén az autó blokkolja a márkaszerviz távoli adathozzáférését. Ez az adott autótípus normál működése, nem hibajelenség. Ebben az esetben a gyújtás bekapcsolását követően a kijelzőn üzenet jelenhet meg, mely a gyári adatkapcsolatra/előfizetésre utal. Az üzenet általában az OK gomb megnyomásával eltüntethető, az autó normál működését nem befolyásolja.
Mit jelent a Tanúsítványon a „futás hideg motorral”?
A belsőégésű motorral hajtott járműveknek nem tesz jót, ha rövid utakra használják őket, melyek során a motor nem éri el a működéshez ideális üzemi hőfokot, azaz hideg motorral futnak. A Connectini Tanúsítványban az olyan rövid utak számítanak hidegmotoros futásnak, amelyeknek még a végére sem éri el a hűtőfolyadék hőmérséklete a 70 fokot. A Tanúsítvány diagramján az így megtett kilométerek arányát látod az összes többi út kilométereihez képest.
Például, ha egy 10km-es út első 2km-ében a motor hideg volt, de ott nem állt le az autó, hanem folytatta az utat, akkor az a 2km NEM lesz hozzáadva a hidegmotoros futásteljesítmény összegéhez. Csak az olyan utakat számoljuk bele, ahol a motor még a bemelegedés előtt le is lett állítva. Ezért nem számítjuk hidegmotoros futásnak azt sem, ha 2km-t mentél, de a hűtőfolyadék még az előző autóhasználat óta nem hűlt 70 fok alá (például az elindulás pillanatában már 75 fokos volt). Egy másik példa, ha az induláskor 50 fokos volt a hűtőfolyadék, akkor (a) ha eléri az út során a 70 fokot, nem jegyzünk fel hidegmotoros használatot (b) ha viszont 69 foknál leállsz az autóval, akkor azt a rövid távot feljegyezzük.
Hogyan lehet újraindítani (RESET) a Connectini 2G egységet? Mit tegyek, ha nem sikerült a központnak a Connectini 2G egységet távolról újraindítani?
Nézd meg a Connectini 2G egység oldalán a CE felirat alatt a LED-et. Ha folyamatosan világít, RESET-elni kell az egységet, amit a következő módon tudsz megtenni: Húzd ki az OBDII csatlakozóból, várd meg amíg a LED már nem világít, ezután dugd vissza a helyére. A visszadugás után kb. 1 perc elteltével a LED villogni kezd (ez a normál működés), a RESET sikeres volt.
Hiányozhat egy útszakasz a megtett utamból?
Abban az esetben, ha az autó olyan helyen áll vagy közlekedik ahol nincs, vagy szakadozik a mobilhálózat (pl. alagút, mélygarázs, hegyek, vagy völgyek) a legfrissebb adatok a Connectini szolgáltatásban (pl. App) csak az adatkapcsolat helyreállását követően érhetőek el, addig a Connectini 2G/4G eszköz belső memóriája tárolja az adatokat. Ha az autó olyan helyen tartózkodik ahol nem érhetőek el a GPS műholdak (pl. alagút, mélygarázs), az autó helyzete nem határozható meg. A műholdak ismételt láthatóságáig eltelt idő alatt megtett utat egyenesnek ábrázolja a Vezetési napló.
Használhatom a Connectinit több kocsiban?
Igen, de korlátozásokkal: az eszközt 30 naponta párosíthatod újra, közvetlen vásárlás esetén először a 30. napon, kereskedésen keresztüli vásárlás esetén először a 365. napon. Ennek részleteit az ÁSZF 8. fejezete írja le pontosan. Ha az alvázszám vagy az adatok körének („ujjlenyomat”) változása alapján azt érzékeljük, hogy az applikációban való párosítás nélkül dugtad át az eszközt, az adatgyűjtés automatikusan leáll. Ha ismét a párosított autóba dugod vissza, az adatgyűjtés újraindul.
Arra vállalkoztunk, hogy az autó állapotát és használatát folyamatosan hitelesítjük, és ezt részedre is csak akkor tudjuk a legnagyobb hozzáadott értékkel biztosítani, ha az eszköz folyamatosan ugyanabban az autóban van. Azonban ha egy eszközt párosítottál egy autóhoz, 30 nap elteltével lehetőséged van egy másikhoz párosítani, majd újabb 30 nap eleltével egy következőhöz. Fontos továbbá, hogy ha a már párosított autók között átdugod, akkor is álló motor esetén az utoljára párosított autóhoz fogja a lokációt és az álló akku-feszültséget gyűjteni, míg járó motor mellett adatvédelmi okokból jó eséllyel életbe lép az adatgyűjtés automatikus leállítása. Emiatt ajánlott – elektromos autó esetén különösen – az előző autót törölni, és az újat utána létrehozni. Itt jegyezzük meg, ha ugyanazzal a felhasználóval egy törölt autót később újra létrehozol az applikációban, akkor a korábban gyűjtött adataid meg fognak jelenni. Azok csak a „személyes adataim törlése” (és fiók megszüntetése) esetén válnak elérhetetlenné.
Ha az eszközt egy autókereskedésen keresztül (kedvezményes áron) vásároltad, érdekmérlegelési jogalap alapján az első 12 hónapban csak azzal az autóval tudod párosítani, amelyhez eredetileg vásároltad. Ha átdugást érzékelünk, az utolsó felhasználó fiókjának e-mail és push üzenetet küldünk. Ha más próbálja meg használni, mert például eladtad az autót, akkor az appban hozzá kell ehhez járulnod, vagy az autódat kell törölnöd, erről is találsz részleteket az ÁSZF-ben. Az átdugáskor kapott visszajelzésben azt is tudod jelezni, ha esetleg lopás történt, és akkor leállítjuk a szolgáltatást. Ha elakadsz, és segítségedre van szükséged, e-mailben állunk rendelkezésedre.
Miért késik a Connectini Műszerfalon a sebesség, fordulat, és a külső hőmérséklet értékének kijelzése?
Az Connectini App nincs közvetlen kapcsolatban (Bluetooth, Wi-fi) az adatgyűjtő egységgel. Az információkat szervereinktől kapja, ahová ezeknek előbb el kell jutnia, ez okozza a késést. A kiolvasott adatok időbélyeggel vannak ellátva így a Tanúsítványon mindig a megfelelő állapot idejével, és nem a beérkezés idejével kerülnek említésre.
Hogyan tudom kézzel frissíteni a kijelzett adatokat az applikációban?
Ha nem vagy biztos benne, hogy friss információkat látsz, a bal felső sarokban lévő Connectini logó egyszeri megnyomása újra betölti a felületet, és a benne megjelenő adatok általunk ismert legfrissebb állapotait is.
Elektromos autók (hamarosan)
Érdemes a Connectinit teljesen elektromos autóval (EV) használni?
Az elektromos autókban is található OBD csatlakozó. Ugyanakkor nem követik feltétlenül azokat a sztenderdeket, amik alapján a robbanómotoros autók esetén motorállapotokhoz férünk hozzá. A hibakódok tárolása és jelzése azonban hasonló. Érdemes előfizetés/megrendelés előtt az autó típusára és évjáratára rákeresni a kompatibilitási listában. Egy jellemző példa, hogy a Renault Zoe 2018-as modelljének üzeneteit nem támogatja a rendszerünk, de a 2019-es modelltől kezdve már hasznosabb adatokat tudunk szolgáltatni. Elektromos tesztautóinktól akku egészség/degradáció, töltöttség, átlagos cella töltés, leghidegebb és legmelegebb cellahőmérséklet információkat már ki tudunk olvasni, de ezek 2025 elején még bevezetés alatt vannak, és ügyfeleink részére a Diagnosztika menüpontban még egyelőre nem érhetők el.
Elektromos autóm van. Nem látok részletes állapot-adatokat.
Az elektromos járművek esetén fontos, hogy az alvázszám pontosan meg legyen adva, amikor párosítod az autót, mert ebből olvassuk ki a gyártót és a gyártási évet. Ellenőrizd, nem írtad-e el. Ha elvétetted, akkor távolítsd el az autót és hozd létre újra. Ha a kocsid közöl részletes adatokat a Connectinivel, akkor párosítás után néhány perccel, vagy maximum néhány órával letölti a típusra vonatkozó paramétereket, és típustól függően olyan adatokra számíthatsz mint az akkupakk elhasználtságának állapota, töltöttsége, esetleg cellahőmérséklet, cellafeszültség. Ha ezek közül egyiket sem látod, akkor vagy nem stimmel az alvázszám, vagy ennek a modellnek a paramétereit még nem támogatjuk (ez jellemzően 2020 előtti EV-kre fordul elő).
Elérhetőség
Ha megosztanád velünk tapasztalataidat, zavaró jelenséget, vagy kérdést tennél fel, a support@connectini.com címen érsz el bennünket.